Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توئیتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on pinterest
پینترست

آمادگی برای دفاع از پایان نامه

Untitled-1-3

سخنرانی مؤثر بهترین استفاده را از ارتباط بین ارائه دهنده و مخاطب می‌کند. چنین سخنرانی نیازهای مخاطبین را به طور کامل مورد توجه قرار می‌دهد به این منظور که بتواند علایق آنها را درک کنند، درکشان را توسعه دهد، به آنها اعتماد به نفس القا دهد و باعث شود اهداف سخنران تحقق یابد. برنامه ریزی دقیق برای سخنرانی مؤثر امری ضروری است. این راهنما برای شما دیدگاهی در مورد روند برنامه ریزی یک سخنرانی مؤثر فراهم می‌آورد. این مقاله بر اهمیت روابط ارائه دهنده (سخنران) با مخاطب تمرکز دارد و رویکردهای کلیدی را برای تأثیرگذاری پیشنهاد می‌دهد.

1-آمادگی
عوامل بسیاری بر طراحی سخنرانی شما تأثیر می‌گذارد. یک سخنران تأثیر گذار هر یک از موارد زیر را موردتوجه و تأیید قرار خواهد داد

  • اهداف: دلیل شما از این سخنرانی چیست؟ آنچه را که شما می‌خواهید با این سخنرانی به دست آورید و آنچه که مخاطبین شما از این سخنرانی بدست خواهند آورد را در نظر داشته باشید. زمانی که تصمیم خود را در رابطه با اهداف خود گرفته‌اید، در این حالت در موقعیت بهتری برای تصمیم گیری‌های استراتژیک در مورد طراحی و لحن ارائه خود، هستید. به عنوان مثال، سخنرانی برای یک گروه سمینار ممکن است استدلال متعادلی داشته باشد، در حالی که سخنرانی در خیریه ممکن است نیاز به یک رویکرد خلاقانه‌تر داشته باشد. از خودت سؤال کنید:

✓ تصمیم دارید مخاطبینتان چه چیزی را درک کنند؟

✓ میخواهید مخاطبینتان در طول سخنرانی شما چه کارهای انجام دهند؟

✓ چگونه می‌توان بهترین سخنرانی را برای رسیدن به اهداف طراحی کرد؟

  • حضار سخنرانی: مخاطبین شما احتمالاً صاحب انواع مختلفی از تجربیات، علایق و سطوحی از دانش هستند. یک سخنران تاثیرگذار باید این موارد را تصدیق کند و برایان آماده باشد و همین ترتیب پاسخ دهد. ممکن است قادر به پاسخگویی به این سؤالات برای همه اعضای مخاطبین خود نباشید، اما باید اطمینان حاصل کنید که میزان مطالب سخنرانی را در سطح مناسبی برای نیازهای مخاطبین قرار داده‌اید. این ممکن است شامل اجتناب از اصطلاحات فنی و یا توضیح مفاهیم انتزاعی با نمونه‌های روشنی عملی باشد. اگر نتوانید نیازهای مخاطبین خود را در نظر بگیرید، علاقه و تخیل مخاطبین را نیز از دست می‌دهید. در مورد این موضوع نیاز است از خود سؤال کنید:

✓ مخاطبین تا چه حدی در مورد موضوع مورد بحث در سخنرانی شما آگاهی دارند؟

✓ چطور می‌توان مطالب جدیدی را به چیزهایی که ممکن است آن‌ها قبلاً درک کرده باشند، پیوند داد؟

✓ آیا ممکن است به این نیاز پیدا کنید که مخاطبین را به نقطه نظر خاصی برسانید؟

  • محل برگزاری سخنرانی: قرار است سخنرانی شما در چه جایی صورت گیرد؟ این مکان چه ظاهری خواهد داشت؟ شرایط فیزیکی چه فضایی را ایجاد می‌کند؟ اتاق سخنرانی بزرگ باید فضای رسمی را ایجاد کند. به همین ترتیب، یک اتاق سمینار ممکن است کمتر فضای رسمی ایجاد کند. از خود سؤال کنید:

✓ تمایل دارید چه نوع فضایی را ایجاد کنید؟

✓ چگونگی چیدمان و تنظیمات اتاق تا چه حد ممکن است در رابطه شما با مخاطب تأثیر بگذارد؟

✓ آیا این امکان وجود دارد که هر کاری که می‌خواهید در مورد تغییر آرایش اتاق انجام دهید تا اهدافتان تحقق یابد؟

✓ چه ابزارهای صوتی و تصویری می‌توانید استفاده کنید؟

  • موضوع
    احتمالاً موضوعی برای سخنرانی به شما داده شده است؛ مستلزم هستید که به ان بچسبید. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود مقاله‌ای را در یک کنفرانس در یک سبک مشخص ارائه دهید یا معیارهای ارزیابی خاصی را در مورد کار خود داشته باشید. از خود سؤال کنید:

✓ چه زمانی را به این کار اختصاص داده‌اید؟

✓ آیا شما ملزم به قالب یا سبک مشترکی هستید؟

✓ آیا راهنمایی در رابطه با محتوای سخنرانیتان دارید (به عنوان مثال یک عنوان از پیش تعیین شده)؟

2-انتخاب نکات اصلیتان

هنگامی که در مورد طراحی سخنرانیتان فکر کرده‌اید، می‌توانید نکات اصلی آن را نیز معنا کنید و تعیین نمایید. سعی کنید حداکثر سه نکته اصلی را در یک ده دقیقه ارائه دهید. همیشه برای معرفی و نتیجه گیری کامل وقت بگذارید. برای مخاطب دشوار است که بدون کمک ملموسی از جانب ارائه دهنده یک بحث پیچیده را دنبال کند. یک سخنرانی مؤثر اطلاعات را به روش منطقی، ساختار یافته و بنا شده بر روی نقطه قبلی ارائه می‌دهد در حالی که از جهش‌های بزرگ در ترتیب مطالب نیز اجنتاب می‌ورزد. از خود سؤال کنید:

✓ نکات اصلی که می‌خواهید ایجاد کنید چیست؟

✓ آیا این نکات به صورت منطقی و منسجم هستند؟

✓ آیا این نکات اصلی اهداف شما را منعکس می‌کنند و نیازهای مخاطبین شما را مورد توجه قرار می‌دهند؟

3-انتخاب اطلاعات حمایتی شما

اطلاعات حمایتی به مخاطبین شما کمک می‌کند تا به نکات اصلیتان اعتماد کنند و با آنها موافقت کنند. این شواهد ممکن است به شکل داده‌های واقعی، نقاطی از جزئیات یا توضیح فرآیند باشد. این امر احتمالاً در شیوه‌های تخیلی با استفاده از نمودارها، تصاویر یا بخش‌های ویدیویی ارائه می‌شود. بیاندیشید که:

✓ چه چیزی باعث تقویت سخنرانی شما می‌شود (توضیح شرایط پیچیده، یادآوری هر نظریه حمایتی به آنها)؟

✓ چه چیزی به سخنرانی شما قدرت می‌دهد (برقراری ارتباط با کار افراد دیگر، نقل قول از کارشناسان، ارائه شواهد از تحقیقات خود شما)؟

✓ چه چیزی به سخنرانی شما رنگ و بو می‌دهد (نمایش کلیپ‌های ویدئویی یا اسلاید، استفاده از مثال عملی یا یک تشبیه پر طراوت)؟

4-ساخت جملات پیوندی

مرحله بعدی “توسعه جریان خطی” سخنرانی شماست. حصول این امر با استفاده از جملات پیوندی امکان پذیر است تا به وضوح نشان دهد که چگونه نقاط اصلی خود را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. بیانیه‌های پیوندی معمول عبارتند از:

✓ “مرحله بعدی پروژه ما این بود که …”؛

✓ “یکی دیگر از مسائل مهم ملاحظه این بود که …”؛

✓ “با پیروی از این استدلال می‌توانیم ببینیم که … “؛

جملات پیوندی نشانه‌های شما را به مخاطبینتان ارسال می‌کنند، نقطه بعدی بحث شما را برجسته می‌کنند، ایده‌های قبلی را پیوند می‌دهد و یا مرحله‌ای که در بحث خود به طور کلی به آن رسیده‌اید را روشن می‌سازد. این امر در سخنرانی‌های طولانی اهمیت خاصی دارد زیرا که در این نوع سخنرانی‌ها تأثیر گذارترین سخنران باید سخت کار کند تا مخاطب خود را درگیر سخنرانی نگه دارد.

5-ایجاد سر آغاز

مقدمه‌ای برای سخنرانی امری حیاتی و مهم است. سر آغاز اولین نقطه تماس با مخاطبین شماست. شما می‌توانید در عرض چند ثانیه توجه مخاطب خود را بدست اورید یا از دست بدهید. از معرفی خود برای قرار دادن یک پایه روشن برای سخنرانیتان استفاده کنید. سعی کنید از ساختار زیر استفاده کنید:

✓ خودتان را معرفی کنید

✓ موضوع سخنرانی خود را بیان کنید (یک عنوان یا موضوعی)؛

✓ بیان کنید که چگونه می‌خواهید در مورد موضوع صحبت کنید (مثلاً با مقایسه نتایج آزمایش یا مرور ادبیات پشتیبانی)؛

✓ در مورد آنچه که قصد دارید از سخنرانیتان نتیجه گیری شود صحبت کنید (یک گروه آگاه، یک بحث با طراوت و خوب)؛

✓ مسائلی را که انتظار دارید مخاطبینتان انجام دهند بیان کنید (گوش دادن، یادداشت‌ها، خواندن جزوه، سؤالات قبل / در طول / بعد از آن).

✓ همیشه قبل از رفتن به نکته اصلی اول، زمان کوتاهی را به مخاطبینتان بدهید تا این اطلاعات را به خاطر بسپارند.

6-ایجاد نتیجه گیری

نتیجه گیری یکی دیگر از مراحل مهم در سخنرانی شماست. می‌توانید از آن برای مرور نکات اصلی در ذهن مخاطبین استفاده کنید، نکات را طوری طرح کنید که به یک نتیجه گیری تحریک کننده برسد و مخاطبین خود را با یک احساس پایدار از کیفیت بالای سخنرانی خود رها کنید. ساختار زیر یک نتیجه گیری تأثیر گذار را فراهم آورده:

  • ✓ بررسی عنوان یا حوزه موضوع شما

✓ در این ارائه من می‌خواستم رابطه بین X و Y را بررسی کنم

✓ خلاصه‌ای از نکات اصلی سخنرانیتان

✓ ما در مورد نکات زیر صحبت کردیم …

✓ خلاصه‌ای از روندی که پشت سر قرار داده‌اید»

✓ با نگاهی به X و Y دریافتیم که …

✓ نتیجه‌ای که به وضوح از نقاط اصلی مشخص شده است (باید توسط جزئیات سخنرانی پشتیبانی شود)

✓ واضح است که بین X و Y رابطه معناداری وجود ندارد

✓ بیانیه‌ای که افکار مخاطبین را تحریک کند (که می‌تواند یک سؤال یا یک نظر جسورانه باشد).

7-بررسی سخنرانی

هنگامی که متن سخنرانی را نوشتید اطمینان حاصل کنید که محتوای آن را بررسی کرده‌اید. از خود سؤال کنید:

✓ آیا ارائه مطابق اهداف شماست؟

✓ آیا منطقی است؟

✓ آیا مطالب را در سطح درستی از مخاطبین قرار داده‌اید؟

✓ آیا سخنرانی بیش از حد طولانی و یا خیلی کوتاه است؟